sobota, 30 kwietnia 2011

Przegląd samochodu po nowelizacji

Każdy stara się ułatwić sobie życie jak może. Ludzie kombinują, żeby wyjść "na swoje". Nikogo to nie dziwi. Ostatnio jednak, to Rząd postanowił wszystkim,a dokładniej kierowcom, życie ułatwić. A z tym już tak często do czynienia nie mamy. Chodzi o zmiany w prawie dotyczącym badań technicznych pojazdów, które wprowadziła ustawa z 22 maja 2009 roku, a które weszły w życie 22 września. 

Co się zmieniło? Od teraz podstawowe stacje kontroli pojazdów muszą wyposażyć się w dodatkowe urządzenia pozwalające sprawdzić stan techniczny nie tylko samochodów osobowych. Dlaczego? Ponieważ według nowych przepisów mają obowiązek przeprowadzić przegląd wszystkich pojazdów, których masa nie przekroczy 3,5 tony. Wcześniej samochody np. zasilane gazem musiały szukać stacji okręgowych, ponieważ tylko one były upoważnione do przeprowadzenia takiego przeglądu. Podobnie jest z samochodami powypadkowymi czy sprowadzonymi z zagranicy. Jeżeli samochód był uszkodzony lub sprowadzony z innego kraju, a jeszcze nie zarejestrowany w Polsce, podstawowa stacja kontroli pojazdów nie mogła go sprawdzić. Dokonywały one tylko okresowych badań technicznych aut, co polegało na porównaniu zastanych parametrów mechanicznych samochodu z ustalonymi normami. Teraz stacje nie będą już tak ograniczane.

Przepisy te na pewno wielu kierowcom ułatwią życie. Zwłaszcza tym, którzy cierpią na okresowe zaniki pamięci i z duszą na ramieniu szukają stacji kontroli pojazdów, która może przeprowadzić badanie techniczne auta.

Ale to nie koniec nowości. Osoby, które wyjechały za granicę i musiały tam zarejestrować swój samochód, po powrocie dzięki nowelizacji, będą mogły ponownie zarejestrować ten sam samochód w Polsce. Ale uwaga, wszyscy, którzy właśnie obmyślają jak wykorzystać ten przepis w praktyce aby zaoszczędzić, będą rozczarowani. Ponieważ auto można ponownie zarejestrować tylko wtedy, gdy zostało wyrejestrowane w celu wywiezienia za granicę. Nie będzie zatem można wyrejestrować pojazdu na jakiś czas, by uniknąć płacenia ubezpieczenia.

Wspomnieć należy jeszcze o zmianach dotyczących przeprowadzania badań technicznych pojazdów sprowadzonych z zagranicy, a dokładniej z terenów Unii Europejskiej. Jeżeli auto ma ważne badanie techniczne przeprowadzone na terenie Unii, przed zarejestrowaniem w Polsce nie trzeba jeszcze raz go przeprowadzać, tak jak to było do tej pory.

Zmiany te niewątpliwie ułatwią życie, a kto wie? Może dzięki temu stojąc w korku czasami się uśmiechniemy do kierowcy przed nami? Cóż pomarzyć zawsze można...

4 komentarze:

  1. Ogólnie dość istotną kwestią jest to, aby nasze auto było we właściwym stanie technicznym. Myślę, że także należy zwracać uwagę na ogumienie. Tym bardziej, że jak napisano w http://ddwlkp.pl/na/9087 to także samo ciśnienie w oponach jest istotne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie każdy samochód powinien być jak najbardziej sprawny technicznie i ja właśnie pracuję nad renowacją nowo zakupionego starego VW. Bardzo cieszy mnie fakt, że bez problemu również mogę w sklepie https://garbus.pl/vw-t181 zamawiać części do niego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście sam przegląd jest niezwykle ważny tak samo jak posiadanie ubezpieczenia OC na samochód. Jeśli ktoś się interesuje takimi rzeczami to mogę powiedzieć, że na stronie https://kioskpolis.pl/ubezpieczyciel/ bardzo dokłądnie opisano to kim w ogóle jest ubezpieczyciel.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przegląd, ubezpieczenie, wymiana oleju itd. są to czynności o których powinien pamiętać każdy posiadacz czterech kółek.

    OdpowiedzUsuń